Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı
Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerde diş sağlığının, ağız ve diş sağlığı onusundaki hassasiyetlerin ve gelişmelerin erken yaşlarda başladığı düşünüldüğünde ne kadar büyük önem taşıdığı açıklık kazanmaktadır. Denta Logos olarak ailelerin bebekleri ve çocuklarıyla ilgili ağız ve diş sağlığındaki sıkıntılarını en aza indirmek için kendi bünyemizde Denta Logos Kids Club’ı kurduk!

Hem çocukların daha eğlenceli bir ortamda ağız ve diş sağlığına kavuşmasını sağlamak, hem de çocuk diş hekimliğindeki araştırma ve çalışmalarımızı her daim yoğun tutmak için kurduğumuz birimimizde, deneyimli diş hekimi ve asistanlarımızla birlikte bebek ve çocuk diş sağlığına odaklanmaya ve bu konudaki yenilikleri hastalarımızla paylaşmaya devam ediyoruz.

Bugün, 0-12 yaş grubunun ağız ve diş sağlığına dair en çok sorulan sorular hakkında sizlere cevap vermek için bu yazıyı derledik. Çocuklarınızın ağız ve diş sağlığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfamızdan sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

 

Bebeklerin ilk diş doktoru tedavisi ne zaman yaptırılmalı?

Bu konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) öneriyor.

 

1 yaşında çocuk diş hekimine götürmek için erken değil mi?

Çocuk diş hekimleri (pediatri) öncelikli olarak; çocukları diş çürüklerinden korumayı hedefler. Bu nedenle erken yaşta yapılan bu ilk muayenedeki amaç; sizlere bebeğinizin dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmanız gerektiğini göstermek ve düzenli aralıklarla sizi kontrollere çağırarak bebeğinizin diş sağlığını kontrol etmektir.

 

İlk çocuk diş hekimi muayenesinden önce dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

İlk çocuk tedavisi öncesinde çocuklara yönelik yaklaşımın nasıl olması gerektiği şöyle sıralanabilir.

-Öncelikle tedavi öncesinde çocuklara, “korkma, hiç acımayacak” gibi telkinlerde bulunmamak gerekir. Bu türden bir yaklaşım çocukların bilinçaltında acıyabileceği algısını yaratabilir.

– Diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmekte sakınılması gereken davranışlardan biridir. Böyle bir ödüllendirme çocukların  işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.

– Öte yandan çocuğa; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceğini daha sonrasında ise iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceğini söylemek de yanlıştır. Bu durum diş tedavisinde korku algısının öne çıkmasını sağlayabileceği gibi tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler arasında olabilir.

 

İlk çocuk diş hekimi muayenesinde neler yapılır?

İlk diş muayenesinde çocuk diş hekimlerinin amacı; ayna ve ışık yardımıyla çocukların var olan sorunları ve tedavi alternatifleri aileler ile paylaşılır. Pedodontistler ilk diş muayenesinde canı yanmayan hatta oynanan oyunlar sayesinde çocuğunuzu diş hekimine alıştırır. Pedodontistlerin bu yaklaşımı diş hekimi fobisini kırmasına da yardımcı olur.

 

Bebeğin diş çıkardığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerin diş çıkarma aşamasında gösterdiği tipik belirtiler şu şekildedir:

– Huzursuz olması

– İştahsızlık

– Verilen besinin diş sürmenin olduğu bölgeye değmesiyle çocuğun rahatsız olması

 

Bebeklerin diş çıkarırken neler yapılması gerekir?

Diş çıkaran bebeklerin bu dönemde yaşadığı sorunlar anne babalar için büyük bir sorun oluşturur. “Bebeğin diş ağrısına ne iyi gelir?” diye soran ebeveynler için aşağıdaki işlemlerin faydalı olacağını düşünmekteyiz.

-Eller yıkandıktan sonra ağrıyan bölgeye hafifçe dokunmak, masaj yapmak faydalıdır.

-Ağrıyan bölgeye bir bez parçasıyla masaj yapabilirsiniz.

-Bebeğin çok ciddi bir huzursuzluğu söz konusuysa, düşük oranda ağrı kesici kullanabilirsiniz.

-Bebeğe soğuk meyve püresi ya da meyve yedirmek.

Elbette bu bahsedilenler ani ya da doktora gidilemeyecek kadar geç saatlerde gerçekleştirilmeli, söz konusu rahatsızlık ile ilgili  çocuk diş hekimine gösterilmesi önemlidir.

 

Bebeklerde diş eti kanaması

Çocuklarda diş çıkarma dönemleri değişiklik göstermesine rağmen genel anlamda diş çıkarma süreleri bellidir. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde bazı belirtiler gösterir.Salya akıtma, diş eti kaşınması gibi belirtilerin yanı sıra bazı bebeklerde ise diş eti kanaması görülür.  Bebeklerde diş eti kanaması bazen, ön dişlerde görülüyorken diğer diş etlerinde diş çıkarma döneminde görülmeyebiliyor. Bebeklerde diş eti kanaması döneminde anne ve babalar endişe ile hekim başvurusunda bulunur. Her ne kadar hekim müdahalesi doğru olsa da endişe edilecek bir durum yokur. Bebeklerde diş eti kanaması, yetişkin kanamaları gibi akışkan değildir.

 

Bebeklerde diş eti kanamasına ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Bebeğin  diş eti kanaması söz konusu olduğunda buzlu pamuk yöntemi fayda sağlayabilir., Bebeğin ağzının içerisine sokulan buzlu pamuk daha sonra diş etinde gezdirilir. Burada en önemli noktalardan biri sterile edilmiş pamuk parçalarının buzlukta yaklaşık 1 saat tutulmasıdır. Yaklaşık 1 saat buzlukta tutulmuş olan pamuklarımızı ellerimizin temiz olduğundan emin olarak bebeklerimizin mavi noktacıklar şeklinde diş etinde oluşan kanama bölgesine tahriş edecek düzeyde olmadan tampon uygulama yaparak gezdirilmelidir. Bu uygulamadaki bir diğer nokta, uygulama esnasında sıkça pamuk değiştirmemizdir. Bu durum, nemlenen pamuğun elimizden kayıp olası bir tıkanma durumunun önüne geçer.

 

Bebeklerde diş eti morarması

Bebeklerde alveol kemik içerisinde gelişen dişlerin, ağız içerisine hareket ettikten sonra çene kavisi üzerindeki yerlerini alarak karşıt dişler ile kontak halinde çiğneme işlemine tam olarak geçene kadar ki süreç, bebeklerde diş sürmesi olarak adlandırılır ve bu dönemde bazı sıkıntılar yaşanabilir. Özetle diş eti morarması süt dişleri yada süt dişlerinden ana dişlere geçme döneminde görülen bir diş eti sıkıntısıdır.

 

Bebeklerde diş eti morarması olduğunda ne yapılmalıdır?

Bebeklerde diş eti morarması esnasında  anne veya babanın temiz parmağı ile yapacağı minik masajlar önemlidir. Bunun dışında buz masajı ile soğutma işlemi yapılarak kanlanmanın azaltılması sağlanabilir. Ancak en önemli yapılması gereken bir diş hekimine gitmektir. Diş hekimi bebeğinizin dişinin çıkması için küçücük risksiz bir kesi yaparak dişin daha rahat çıkmasına yardımcı olacaktır.

 

Bebek diş kaşıyıcı nedir?

Bebekler diş çıkarırken, vücutlarında meydana gelen fizyolojik değişimlerden ötürü daha huzursuz ve agresif olabilirler. Örneğin, bu dönemde bebek, eline geçen her nesneyi sürekli olarak ağzına götürmek ve dişlemek isteyecektir. Bu durum, bebeğin hijyenini tehdit edebileceği gibi, ufak nesneleri yutmaya çalışması gibi tehlikeli durumlara da davetiye çıkarabilir. Bebek, damağı kaşındığından ötürü böyle bir ihtiyaç duymakta, ağzına götürdüğü nesneler yardımıyla diş etlerini kaşımaya çalışmaktadır. Bebeklerin diş çıkarma dönemleri için özel olarak üretilen diş kaşıyıcılar ile diş kaşıma oyuncakları bulunmaktadır. Bebeğinizin dişleme ihtiyacını bu ürünler sayesinde giderebilirsiniz.

 

Diş kaşıma halkası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diş kaşıma halkasında iki seçenek ön plana çıkmaktadır. İlki silikon diş kaşıma halkaları, dayanıklı ve esnek yapılarından ötürü tercih edilmektedir. Bebeğin diş halkasını ısırması ya da çekiştirmesine karşı ürün oldukça dayanıklıdır. Sulu diş halkaları ise içinde barındırdığı içme suyunun buzdolabında soğutulmasıyla diş halkasını dişleyen bebeğin rahatlamasını sağlar. Böylece bebek, kabaran damağına kolayca masaj yapabilmektedir. Bu özelliği sayesinde sulu diş halkaları son dönemin en çok rağbet gören bebek ürünlerinden biri olmuştur.

 

Bebeklerde diş gıcırdatma nedir?

Tam olarak nedeni saptanamayan bebeklerde diş gıcırdatma(bruksizm) olayı ebeveynler için önemli bir sorundur. Diş gıcırdatan bebekleri ya da küçük çocukları, dişlerini gıcıdatmamaları konusunda uyarsanız bile diş gıcırdattıklarının farkında olmayabilirler. Diş gıcırdatma tedavisi için, öncelikle buna neden olan etmenlerin tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle ilk başvurulacak merci diş hekimidir. Ailelerin bebek veya küçük çocuklarıyla birlikte bir diş hekimine gidip sorunu anlatması en uygun çözüm olacaktır.