Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Dentalogos Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?
Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma(bleaching) işleminden kısaca bahsetmek gerekirse, bu işlemin çeşitli nedenlerle renklenmiş olan gözenekli mine tabakasının bir dizi işlemle renklenme sorununun giderilmesidir denilebilir. Diş beyazlatma, diş yapısına göre renk açma oranının belirlenmesi ve kesinlikle bir hekim kontrolünde uygulanması gereken bir işlemdir.

 

Diş Beyazlatma işlemi ile ilgili efsaneler nelerdir?

Özellikle diş beyazlığı konusunda yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen istatistiki veriler,  insanların yüzde 7’sinin sadece dişleri görünmesin diye gülmekten kaçındığını ortaya koymuştur. Bu durumun önüne geçmek için oldukça yanlış yöntemlere bile başvurulmuştur. Karbonatla başlayan bu uygulamalar, halk arasında yaygınlaşmış ve törpüleme işlemine kadar gitmiştir. Diş hekimi kontrolünde olmayan bu ve benzeri uygulamalar dişlerinizde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Ağız ve diş sağlığınızı bu efsanelere kurban etmemek için diş sağlığınız ve estetiği konusunda diş hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin.

 

Diş rengi nasıl olmalı?

Öncelikle sağlıklı diş, beyaz diş anlamına gelmez. Kişinin ten rengi, göz ve saç rengi gibi diş rengi de kendine özgüdür. Beyaz renginden ton olarak geriye doğru oldukça geniş bir renk aralığı söz konusudur.Diş rengi gibi diş eti ile de farklı renklerde görülebilmektedir. Söz gelimi daha koyu renkte bir diş eti, dişleri olduğundan daha beyaz gösterebilir.

 

Diş beyazlatma hangi durumlarda uygulanır?

Diş beyazlatma işlemi hem sağlık hem de estetik nedenlerle sık başvurulan diş hekimliği uygulamalarından biridir. Birçok etkenle dişlerimiz deforme olabilir, sararabilir ya da lekelenebilir. Bu etkenlerden birincisi yaş faktörüdür. Yaşımız büyüdükçe dişlerde de değişimler olmaktadır. Diş eti rengi değişmekte, dişler sararmakta ve kırılmaktadır. Öte yandan çay,  sigara, kahve, şeker vb. ürünler dişlerde lekelenmeye yol açmaktadır. Hatta suyun içindeki flor oranı bile mine tabakasında renklenmelere neden olur.

 

Diş beyazlatma işleminde hangi yöntemler kullanılır?

Diş beyazlatma Ev (Home Bleaching) ve Ofis (Office Bleaching) tipi olarak ikiye ayrılır. Ofis tipi diş beyazlatma diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatmadır. Ev tipi beyazlatma ise diş doktorumuzun verdiği yöntemler doğrultusunda uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Klinikte uygulanan diş beyazlatma işleminde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alınmakla beraber, home bleaching işlemi de düşük maliyeti sebebiyle tercih edilmektedir. İki Diş beyazlatma yönteminin bir arada kullanılması durumunda verimli sonuç alındığı görülmektedir.

 

Diş jeli nedir?

Diş beyazlatma konusunda bir diğer yöntem ise Ev tipi (Home Bleaching) beyazlatmadır. Beyazlatma süreci ofis tipi beyazlatmaya göre daha uzun sürmektir. Dişin yüzeyindeki renklenme durumuna bağlı olarak 5 ile 7 gün arası süren bir süreçtir. Ev tipi beyazlatma işlemi öncesi kişiye özel bir ağızlık yapılır. Hazırlanan ağızlığın içine konan beyazlatma jelleri, tavsiye dilen süre boyunca ağızlık yardımı ile  günde ortalama 4 – 8 saatlik zaman dilimlerinde takılarak dişlere uygulanır.

 

Diş beyazlatma ne kadar sürer?

Aslında bununla ilgili net bir bilgi vermek zordur. Genel olarak işlemin sonucu kişiden kişiye farklılıklar arz eder. Bazı kişilerin dişleri bir iki günde beyazlamakta, bazı kişilerin dişleri ise bir iki ay kadar süren sürecin ardından istenen seviyeye ulaşır. Bir çok kişide gözlemlenen sonuca göre genel olarak dişler, 2 ile 3 hafta içinde beyazlar.  Öte yandan antibiyotik kullanan kişilerin dişlerinde oluşan grileşme sorunu nedeniyle sarı dişlere göre beyazlatılması için daha uzun bir sürebilir. Dişlerinizde sarılaşma grileşmeden ne kadar fazlaysa beyazlatma o kadar iyi olacaktır.

 

Diş beyazlatma işlemi herkese yapılabilir mi?

Beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilir. Fakat beyazlatma işlemlerine başlamadan önce, işlemin başarılı olmasını sağlayacak  faktörlerin teşhisi ve hastaya özel tedavi planlamasının en uygun ve en doğru  şekilde yapılması gerekir.  Özellikle ağız içerisinde yapılması gereken farklı tedavilerin varlığında istenilen sonucun elde edilebilmesi için ağız ortamının beyazlatma işlemine hazır hale getirilebilmesi için ön hazırlık yapılmak gerekir.

 

Diş Beyazlatma İşlemi nasıl yapılır?

Diş beyazlatma işleminin nasıl gerçekleştirildiğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz

 

Diş beyazlatma ne kadar süre etkisini korur?

Beyazlatma sonrasında renk önce parlaklığını kaybederek 6 ayla iki yıl arasında sabit kalmaktadır.  Bı konuyla ilgili en önemli tavsiye dişlerin her 4 ile 6 ay arasında 1-2 seansla bakım sağlanmasıdır.

 

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zarar vermez. Özellikle diş dokusu fazla hassas ya da geçirgen olduğunda kişiden kişiye fark gösterecek şekilde diş beyazlatma işlemi hafif denebilecek bir hassasiyete neden olabilmektedir. Ancak bu hassasiyet 24 içerisinde kaybolacaktır ve kalıcı değildir. Diş dokusunda hassasiyeti olan kişiler için işlem bir kaç seans ile yapılır.

 

Tek dişte sararma varsa ne yapılmalıdır?

Kanal tedavisi gören dişlerdeki sararma ve koyulaşmalar, dişin iç kısmına yapılan beyazlatma ajanlarıyla içten beyazlatılmalıdırlar. Dişin kanal kısmına yerleştirilen beyazlatma ajanları birkaç günde bir yenilenerek istenilen sonuca ulaşana kadar tekrarlanır.

 

Diş Beyazlatma işleminden sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Beyazlatma işleminden sonra özellikle ilk haftalarda çay, kahve, kırmızı şarap, vişne suyu ,sigara ve bazı ağız gargaraları gibi dişe rengini verebilecek unsurlardan kaçınılmak gerekir. İlk haftalarda dişler dış etkenlere daha fazla açık olacaktır.  Yapılan diş beyazlatmanın uzun dönem başarısı kişinin diş bakımına ve boyayıcı içecekleri ne ölçüde tükettiği ile doğrudan alakalıdır.